Kariéra - nabí­dka práce - volné pracovní­ pozice

ICT support specialist - Kladno (správce sítě, technická podpora, IT administrátor, Kladno)
ICT administrátor junior - technik servisní podpory, správce sítě - Kladno

ICT support specialist - Kladno

Contract type: full-time
Location: Kladno
Position characteristics:
You will be part of ICT support team that maintain all key systems of our customers and solve user's issues. You will ensure the reliability of IT services and increase satisfaction of clients and customers.

Job description, duties and responsibilities:
Handicapped, disabled people and foreigners are welcomed.

  • Improving the quality and availability of IT infrastructure (HW, SW, telecommunication, business applications, customer connection, etc.) to end users.
  • Creating a detailed technical documentation and standard operational procedures.
  • Monitoring and solving problems with IT infrastructure relating to routine operational issues including failures.
  • Working with internal and external clients – communication in Czech and English via phone and email.
  • Dealing with complex cases and cooperation with the team.
  • Pre-sales support, price offer preparation, consultation.
Requirements:
  • University education or secondary school with proven technical experience
  • Written and spoken technical English language
  • Driving license - B

  • Networking knowledge - switching, routing, TCP/IP, DNS, DHCP, NAT, vlan, wifi
  • Remote access - PPTP, L2TP/IPSec, SSTP
  • Security, firewalling, antiviruses
  • VoIP, PBXs, Asterisk
  • Windows 7/8/10
  • Windows server, SBS, Exchange
  • Microsoft licensing
  • Linux/Unix, postfix, apache, cron, scripting
  • Virtualization - Vmware
  • Knowledge of configuring emails, antispam, domain services
  • Remote management - ssh, rdp, vnc
  • Centrally managed and monitored infrastructure experience

  • Orientation to customer needs
  • Flexibility and ability of multitasking
  • Ability to adapt to changing conditions, work in quickly developing environment
  • Analytical thinking and excellent communication skills
  • Ability to work independently and also in a team
  • Experience in helpdesk support is advantage
  • Microsoft, Cisco or other relevant certification is an advantage

We offer:
  • Full-time employment
  • Flexible working hours
  • Work in small young dynamics team with friendly atmosphere.
  • Work with interesting modern technologies of all kinds
  • Work in small town Kladno
  • Home-office
  • Benefits: meal-vouchers, cell phone, notebook, trainings

APPLY by sending structured CV in English and cover letter to kariera(zavi()nac)anesys.cz.

ICT administrátor junior - Kladno

Typ úvazku: hlavní pracovní poměr, případně dlouhodobý částečný úvazek pro studenta vysoké školy
Místo práce: Kladno
Charakteristika pozice:
Budete součástí malého týmů techniků, kteří zabezpečují provoz všech klíčových systémů a aplikací našich zákazníků a řeší jejich požadavky. Vaší zodpovědností bude zajistit dostupnost a požadovanou kvalitu služeb a zvýšit tak spokojenost našich klientů a zákazníků.

Popis pozice, povinnosti a zodpovědnosti:
Zdravotně, tělesně postižení a cizinci vítáni - vhodné i pro ZTP.

  • Správa a údržba sítí, serverů a koncových stanic zákazníků, včetně interních systémů na bázi MS windows/server, Linux, cisco, mikrotik, atp...
  • Monitoring, zálohování a řešení technických problémů.
  • Udržování interní dokumentace.
  • Komunikace se zákazníky, jejich zaměstnanci a dodavateli.
  • Vyřizování poptávek, objednávek, nabídek a reklamací.
Požadavky:
  • Vysokoškolské vzdělání, případně student vysoké školy
  • Angličtina slovem a písmem na technické úrovni
  • Řidičské oprávnění kategorie B - neplatí pro ZTP

  • Networking knowledge - TCP/IP, DNS, DHCP, wifi
  • Windows server

  • Chuť a ochota se učit
  • Orientace na zákazníka
  • Flexibilita a schopnost pracování na více projektech
  • Schopnost pracovat v různorodém a dynamickém prostředí
  • Analytické myšlení
  • Umění pracovat samostatně i v teamu

  • Výhodou:

  • Networking knowledge - switching, routing, NAT, vlan
  • Konfigurace emailu, antispam, domain services
  • Vzdálená správa - ssh, rdp, vnc
  • Centrální správa a monitoring IT infrastruktury
  • Zkušenosti s podporou zákazníků
  • Microsoft, Cisco nebo podobná certifikace
Nabízíme:
  • Zajímavou práci v Kladně
  • Odpovídající ohodnocení
  • Pružnou pracovní dobu
  • Práci v mladém dynamickém kolektivu s přátelskou atmosférou
  • Přístup k různorodým moderním technologiím
  • Home=office
  • Benfity: stravenky, telefon, notebook, vzdělávání

Ucházejte se o tuto pozici zasláním strukturovaného životopisu a průvodního dopisu v angličtině na email kariera(zavi()nac)anesys.cz.

small-left small-right